
Kulla hind
Kulla hinda muutvad fundamentaalsed ja psühholoogilised tegurid on suures osas teadmata või tähelepanuta jäetud. Seda arvestades vaatame kõige levinumaid tegureid, mis mõjutavad kulla füüsilist hinda.
Rahapoliitika
Võib-olla mõjutab kulla hinda kõige rohkem rahapoliitika, mida kontrollib USA Föderaalreserv.
Intressimääradel on suur mõju kulla hindadele teguri tõttu, mida tuntakse kui alternatiivkulu. Alternatiivkulu on idee loobuda peaaegu garanteeritud kasumist ühest investeeringust teise suurema kasu potentsiaali nimel. Kuna intressimäärad on oma ajaloolise madalaima taseme lähedal, annavad võlakirjad mõnel juhul nominaalset tulu, mis on väiksem kui riigi inflatsioonimäär. See toob kaasa nominaalse kasumi, kuid tegelikku rahalist kahjumit. Sel juhul muutub kuld atraktiivseks investeerimisvõimaluseks vaatamata 0% tootlusele, kuna intressipõhistest varadest loobumise alternatiivkulu on madal. Sama võib öelda tõusvate intressimäärade kohta, mis tõstavad intressikandvate varade tootlust ja tõstavad alternatiivkulusid. Teisisõnu loobuvad investorid suurema tõenäosusega kullast, kuna laenuintressid tõusevad, kuna nad teeniksid suurema garanteeritud tulu.
Föderaalreservi kommentaarid võivad samuti kullaturge liigutada. Föderaalne avatud turu komitee arutab USA majanduse olukorda ja rahapoliitika tulevikku. Kui FOMC võtab seisukoha, mis viitab sellele, et intressimäärad võivad lähitulevikus tõusta, siis kipub kulla hind halvasti reageerima, kuna taaskord tõuseb intressikandvatest varadest loobumise alternatiivkulu. Kui aga FOMC vihjab, et intressimäärad plaanivad püsida stabiilsena, kipuvad kulla hinnad tõusma, kuna kulla asemel intressipõhistest varadest loobumise alternatiivkulu jääb madalaks.
Majandusandmed
Teine kullahinna tõukejõud on majandusandmed. Majandusandmed, nagu töökohtade aruanded, palgaandmed, tootmisandmed ja laiemad andmed, nagu SKT kasv, mõjutavad Föderaalreservi rahapoliitilisi otsuseid, mis omakorda võivad mõjutada kulla hinda.
Kuigi see pole kivisse raiutud, on USA tugevamal majandusel kalduvus kulla hinda langetada. Tugev majanduskasv viitab sellele, et Föderaalreserv võib rahapoliitikat karmistada, mõjutades seega eespool käsitletud alternatiivkulude dünaamikat. Teisest küljest võib töökohtade arvu nõrgem kasv, tööpuuduse kasv, tootmisandmete nõrgenemine ja SKP kasv allapoole jääda, luua Föderaalreservi stsenaariumi intressimäärade osas ja tõsta kulla hinda.
Pakkumine ja nõudlus
See võib olla sageli tähelepanuta jäetud punkt, kuid lihtne pakkumise ja nõudluse ökonoomika võib mõjutada ka füüsilist kulla hinda.
Nagu iga kauba või teenuse puhul, võib suurenenud nõudlus piiratud või madala pakkumisega tõsta selle kauba või teenuse hindu kõrgemale. Ja vastupidi, seisva või nõrga nõudlusega kauba või teenuse ülepakkumine võib hindu langetada.
Inflatsioon
Neljas tegur, mis võib kulla hinda mõjutada, on inflatsioon ehk kaupade ja teenuste hinna tõus. Kuigi inflatsiooni tõus või kõrgem tase ei ole kaugeltki garantii, kipub see kulla hinda kõrgemale lükkama, samas kui madalam inflatsioonitase või deflatsioon langetab kulda.
Inflatsioon on peaaegu alati märk majanduskasvust ja laienemisest. Kui majandus kasvab ja laieneb, on tavaline, et Föderaalreserv suurendab rahapakkumist. Rahapakkumise laiendamine lahjendab iga olemasoleva ringluses oleva rahatähe väärtust, muutes väärtushinnangu säilitavate varade, näiteks kulla, ostmise kallimaks. Seetõttu peeti kvantitatiivseid lõdvendamise programme, mis nägid rahapakkumise kiiret laienemist, kui füüsilise kulla hinna positiivset mõju.
Valuuta liikumised
Valuutade liikumine – eriti just USA dollar, kuna kulla hind on dollarites – on teine tugev mõjutaja.
Langeval USA dollaril on kalduvus tõsta kulla hinda, kuna dollari langedes tõusevad teiste valuutade ja kaupade väärtus kogu maailmas. Vastupidi, USA dollari tugevnemine on sageli tingitud USA majanduse kasvust. See surub alla ka kulla hinda, kuna kullal ja USA dollaril on pöördvõrdeline suhe.
ETF-id
ETF-id ei ole loodud turu liigutamiseks, kuid need väärivad siiski mainimist.
ETF-id on korvfondid, mida investorid saavad osta ja mis võimaldavad suurendada likviidsust ja potentsiaalset võimalust jaotada oma riske minimaalse kuluga suure hulga varade vahel. Suurim kullast ETF, SPDR Gold Shares ETF, ostab või müüb füüsilisi väärismetallikange vastavalt investorite nõudlusele. Kuna kulla investeerimisnõudlus muutub, võib hinda mõjutada ETF-ide ostu- ja müügiaktiivsus.
Ebakindlus
Lõpuks võib suur ebakindluse tegur mõjutada kulla hinda.
Siin ei saa loetleda ühtegi konkreetset tegurit, mis kataks täiuslikult ebakindlust, mis võib kulda liigutada, kuid poliitiline ebakindlus ja/või ebastabiilsus on ilmselt parim näide. Lihtsamalt öeldes ihkab aktsiaturg kindlust ja sageli on see kullahinna vaenlane.
Üks asi, mida investorid peavad meeles pidama, on see, et ebakindlus ei ole kvantifitseeritav statistika nagu paljud teised punktid. See on täiesti psühholoogiline tegur, mis sõltub investorist ja võib sündmuseti erineda.
- Kihlasõrmused.ee