Kaelakee

Kaelakeed

Kaelakeede varajane ajalugu

Esimesed kaelakeed valmistati peamiselt orgaanilistest materjalidest, nagu luud, suled, hambad ja kestad. Näiteid nendest leiti neoliitikumiaegsest matusest Alpides umbes aastatel 4200–3400 e.m.a.

Teised varased kaelakeed valmistati keerutatud metallist, mida kutsuti pöördemomendiks ja mida muistsed keldi inimesed kandsid Iirimaal ja Šotimaal aastatel 1800–1500 e.m.a.

Gooti perioodil 1150–1450 m.a.j. polnud kaelakeed kuigi populaarsed.

Tänapäeval kanname kaelakeesid selleks, et propageerida ideoloogiaid, mille vastu kandja on kirglik, või selleks, et end ilusana tunda, samas kui algselt olid need mõeldud pidulikel ja usulistel üritustel ja matustel kandmiseks.

Mõnes 14. sajandi kuni 17. sajandi alguse ühiskonnas olid vääriskivide ja mahuka kullaga kaelakeed prestiiži, võimu ja rikkuse märgiks. Lõpuks asendasid kaelakeed prossid, mis oli keskajal üks enim kantud ehteid.

Trendid

Kaelakeetrendid järgivad Euroopa ja Ameerika kultuuride dekoltee stiili. Mingil hetkel olid kaelused väga kõrged, kuid see ei tähendanud, et oleksime kaelakeedest ilma jäänud. Sügava kaelusega kanti ka keerukamaid kaelakeesid.

Isegi mehed kandsid laia kalliskividega või emailitud kullast kaelakeed ja mis meenutab kõrget kraed. Mehed kandsid seda staatusesümbolina 15.–17. sajandil.

60ndatel kandsid hipid sageli helmestest kaelakeesid, münditud armuhelmeid, kuni saabus diskoajastu, mil mehed läksid üle sirgete kuldkettide peale.

Kui hip-hop muusika sündmuskohale jõudis, olid teemantidega kaetud ripatsid, mida kanda.

Kaelakeega kokku sobiv komplekt

Kaelakee oli keskseks osaks 18. sajandi naiste ehete komplektis, kuhu kuulusid ka pross, kõrvarõngad, käevõrud ja ripats või tiaara. Kaelakee oli mõeldud kandmiseks õhturõivana madalama dekolteepihiga, samal ajal kui päevarõivaste kõrgemad kaelused hõlmasid prossi või ripatsi.

See sobiva komplekti kontseptsioon kestis kahekümnenda sajandi alguseni, kuni kleit muutus vabamaks ja kui taskukohased, kuid siiski atraktiivsed ehted muutusid laialdaselt kättesaadavaks. Uued materjalid nagu plast ning masstootmise ja massimeediaga seotud uued tehnoloogiad on oluliselt laiendanud sotsiaalset repertuaari.

Kahekümnenda sajandi lõpu kaelakeed olid kujundatud nii, et need järgiksid nii moe- kui ka populaarkultuuri suundumusi, kuid vastaksid ka erinevatele naiste kleidi vajadustele, mis põhinesid üritusel, maitsel või eelistustel ning moe- ja taskukohasusel.

Materjalid

Pärlid, kuld ja teemandid on ajaproovile vastu pidanud ning teemandid on läbi ajaloo kõige kallimad rikkuse, glamuuri ja prestiiži sümbolid. Pärlid olid renessansiajal ja 18. sajandi alguses Rooma naiste seas populaarne valik. Pärlitest kaelakeede varajane uuendaja Inglismaal oli kuninganna Elizabeth I. Kuigi pärlid on olemas pea igaühe garderoobis, on pärlid alati olnud professionaalsete naiste ja pruutide järjekindel valik. Isegi meie praeguse kultuuri mehed kannavad pärleid kaelas.

Kollane kuld on alati olnud eelistatud metall, samas kui valge kuld läheb moest sagedamini välja. Tänapäeval on valikus suurem valik erinevaid viimistlusmaterjale, näiteks oksüdeeritud hõbe, mis on tumehalli viimistlusega.

Kaelakeed Aafrika ja Aasia kultuurides

Kuigi ehete ajalugu puudutab pigem lääne kultuure, kehtib see siiski ka Aasia ja Aafrika kultuuride kohta. Hõbedast kaelakeed korallidest, merevaigust või hõbemüntidest valmistatud helmestega peeti “hoiukontodeks” kauplemisel või siis, kui oli vaja tasuda.

Rikkad hmongi naised kandsid rikkuse staatuse sümbolina palju hõbemüntidega kaelakeesid, eriti kurameerimisrituaalide ajal.

Indias oli tavaline, et naised ostsid kuldehteid, kuid ei kandnud neid, välja arvatud juhul, kui see oli nende pulmapäev.

Sageli oli see rikkus ainuke asi, millele naistel mõnes riigis juurdepääs oli, taas kord rikkuse ja perekonna prestiiži märgiks sarnastes kultuurides.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kaelakeesid on tulnud ja läinud, kuid enamasti on need siin, et jääda. Tänapäeval on teil väga palju nii valge kullaga valikud, mis muutuvad taas populaarsemaks, kui ka punase ja kollase kulla valikuid. Pole tähtis, kas teile meeldivad kaasaegsed või vanaaegsed kujutised, võite leida midagi, mida teie või teie kallim hindab.