laen kulla tagatisel

Kulla kokkuost

Kulla hinnad tõusevad tavaliselt aktsiaturu väärtuse langusega. Lisaks võivad maailma sündmused mõjutada kulla hinda.
Paljudel inimestel on kulda kas kodus vanade ehete kujul, vanade kuldmüntidena või investeeringuna ostetud kullakangi kujul.
Kuigi kulla müümise protsess võib tunduda segane, leidub usaldusväärseid kulla kokkuostjaid, kes annavad teile kullast ehete, müntide või muud tüüpi kulla eest suurepärase hinna.

Allpool oleme selgitanud kõike, mida peate kulla müügi ja kulla kokkuostu kohta teadma. 

Kuidas kulla hinnad töötavad

Kulla hind määratakse vastavalt selle kaalule, hind on tavaliselt ühe grammi, ühe untsi ja ühe kilogrammi puhta kulla eest.

Nagu teistegi kaupade puhul, muutub kulla hind sageli, mistõttu on oluline kontrollida viimaseid hindu, kui soovite kulda osta või müüa.

Kui pole teisiti märgitud, viitab kulla hind 24k kullale ehk “puhtale” kullale, mis koosneb 99,99% ulatuses puhtast kullast. 

Puhas 24k kuld on intensiivse oranži värviga ning üsna pehme. Seda tüüpi kulda kasutatakse investeerimisjärgu müntide ja kullakangide jaoks (tuntud kui väärismetallikang). Kuna see on pehme ja erksavärviline, ei kasutata 24k kulda ehete jaoks.

Selle asemel kasutatakse sõrmuste, kõrvarõngaste, käevõrude, kellade ja muude kuldehete jaoks tavaliselt vähem puhtaid kullavorme, nagu 10k, 14k ja 18k kuld. 

Õnneks ei tähenda see, et te ei saaks müüa 10k, 14k,18k või 22k kulda. Kui soovite müüa seda tüüpi kulda, põhineb teie vastu saadav hind puhta kulla sisaldusel, mida saab esemest pärast selle sulamist ja rafineerimist eraldada.

Millal on parim aeg kulda müüa?

Parim aeg kulla müümiseks on siis, kui kulla hetkehind on kõrge ja teile meeldib mõte müüa oma kuldmünte, ehteid, väärismetallikange või muid kuldesemeid.

Kulla, nagu ka teiste toorainete, väärtus kõigub pidevalt. Sarnaselt aktsiaturule ei ole lihtne välja selgitada, kas kulla hind tõuseb või langeb, ja kulla “turu löömine” on midagi, mida isegi kõige targematel investoritel on raske järjekindlalt teha.

Kui teil on märkimisväärne kogus kulda ja soovite müüa parimal võimalikul ajal, saate turutrendidega kursis püsimiseks kasutada kullaprognoose ja -analüüse. Need võivad pakkuda kasulikku teavet kulla hindade kohta, kuid nagu kõik muu turuga seotud, ei ole nende ennustused alati täiuslikud.

Seetõttu on kõige parem kulda müüa, kui vajate sularaha ja kui tunnete, et kulla hind on piisavalt kõrgel tasemel, et õigustada oma kuldesemetest lahkuminekut.

Parimad kulla kokkuostu kohad

Kulla kokkuostu koha väljatöötamine võib olla segane. Nagu paljude asjade puhul elus, ei ole kõige nähtavamad ja tugevamini reklaamitud valikud – eriti kohalikud kulla kokkuostu kioskid – alati parim müügikoht, kui soovid õiglast tehingut saada.

Kulla müügiks on kolm peamist kohta — mainekad veebipõhised kullaostjad, väärismetalli pandimajad ja kohalikud juveliirid. Kui otsite kulla eest kõrgeimat võimalikku hinda, soovitame üldiselt müüa veebis, kuigi igal valikul on oma eelised ja puudused.

Allpool käsitleme üksikasjalikumalt nende valikute toimimist. 

Kui teil on kuldehteid, münte, väärismetallikange või muud tüüpi kulda, mida soovite võimalikult kiiresti sularaha eest maha müüa, saate seda veebis müües peaaegu alati parima hinna.

Selle peamiseks põhjuseks on asjaolu, et veebis äri ajamine on palju ökonoomsem kui suure füüsilise ja tavaliste asukohtade võrgustiku haldamine.

Nende madalamate tegevuskulude tõttu saavad veebipõhised kullaostjad endale lubada ostetavatele ja seejärel müüdavatele toodetele madalamat marginaali. See tähendab, et teie kui kulda müüv osapool saate veebipoest paremat hinda kui tavaliselt.

Kulla müük Internetis on lihtne protsess. Kuigi täpsed toimingud võivad teie valitud kullaostja põhjal erineda, on protsess enamasti järgmine:

Saate ühendust võtta sellise maineka veebipõhise kulla ostjaga, täites nende veebisaidil kontaktivormi.

Teie kulda ostnud ettevõte võimaldab teil valida saatmisviisi ja pakub teile kindlustatud ettemakstud postisaadetisi, mida saate kasutada oma kullast ehete või muude esemete saatmiseks nende hindamismeeskonnale.

Teie kulda ostnud ettevõte hindab teie esemeid ja teeb teile pakkumise puhta kulla koguse alusel.

Kui nõustute pakkumisega, makstakse teile (tavaliselt 24–48 tunni jooksul) pangaülekandega või muul viisil, mida kaupmees pakub.

Kui lükkate pakkumise tagasi, saadab kaupmees teie kaubad teile tagasi. Olenevalt valitud kullaostjast võidakse teilt võtta väikest tasu käitlemise, hindamise ja tagastamise eest.

Kuldmüntide või kangide müük Internetis

Kui teil on väärismetallikange – teatud tüüpi kuldmünte või -kange, mida müüakse peamiselt investeerimise eesmärgil –, ei ole kullast ehetele spetsialiseerunud ostjale müümine hea mõte, sest üldiselt saate vähem kui edasimüüjale müües. 

Tänapäeval esitavad veebipõhised kuldharkidega ostjad tavaliselt hinnapakkumise, mis põhineb müüdava kulla kaalul, seejärel annavad teile aadressi, mille kaudu saaksite kulla kindlustatud jälgimisteenuse kaudu saata. Mõned teevad koostööd ka kohalike partneritega, kelle juures saate kulla ära anda.

Pange tähele, et need ettevõtted ei osta üldiselt vanu kuldehteid – selle asemel tegelevad nad ainult kullakangiga.

Vanametalli ja katkise kulla kokkuost

Kui teil on müüa katkiseid kuldehteid – näiteks katkist kaelakee või kahjustatud abielusõrmust –, võite need üldjuhul viia samadesse kohtadesse, kuhu müüte muid kuldesemeid. Enamik pandimajadest, “sularaha kulla eest” kauplustest ja mõned kohalikud juveliirid ostavad purustatud kuldesemeid.

Katkiseid kuldesemeid hinnatakse üldiselt nende vanakulla väärtuse järgi – puhta 24-karaadise kulla väärtuse järgi, mis jääb alles pärast eseme sulatamist.

Kulla kokkuost pandimajades

Paljud pandimajad ostavad ära teie kuldehted, mündid ja väärismetallikangid. Kohalikule pandimajale müümine on lihtne viis kulla kiireks raha eest müümiseks. Siiski saate peaaegu alati madalama hinna, kui saaksite müües mainekale Interneti-kulla ostjale.

Nagu oleme pandimajale kuldehete müümise juhendis üksikasjalikumalt selgitanud, pakuvad pandimajad ehete eest tavaliselt oluliselt madalamaid hindu kui veebist ostjad. 

Selle põhjuseks on asjaolu, et pandimajad teenivad suurema osa oma tuludest klientidele raha laenamisest. Kulda ostes hea investeeringutasuvuse saamiseks peab pandimaja ostma selle piisavalt madala hinnaga, et saaks seda mõistliku kasumimarginaaliga müüa.

Pandimajas müümisel on ka mitmeid muid puudusi, alates töötajatest, kes ei pruugi kullast palju teada, kuni aeg-ajalt kõrgsurvemüügiprotsessini. 

Kohalikud juveelipoed

Veel üks võimalus oma vanu kuldehteid müüa on need viia kohalikku juveelipoodi. Kõik juveelipoed ei võta vastu vanu ehteid, kuid mõned võtavad. Sellegipoolest võite kokku sattuda sama probleemiga nagu pandimajades.