
Investeerimiskuld
Kui majandusajad muutuvad raskeks või rahvusvahelised konfliktid, nagu Venemaa-Ukraina sõda, paiskavad turule hoo sisse, pöörduvad investorid sageli kulla kui turvalise varjupaiga poole. Kuna inflatsioon on hüppeliselt tõusnud ja aktsiaturg kaupleb kõrgest tasemest tunduvalt madalamal, otsivad mõned investorid turvalist vara, mis on tõestanud kasumit, ja see on kuld.
Investoritele meeldib kuld mitmel põhjusel ja sellel on omadused, mis muudavad selle kauba heaks kontrapunktiks traditsioonilistele väärtpaberitele, nagu aktsiad ja võlakirjad. Nad tajuvad kulda väärtuse säilitajana, kuigi see on vara, mis ei tooda rahavoogu. Mõned näevad kulda inflatsioonivastase kaitsevahendina.
Siin on viis erinevat viisi kulla omamiseks ja ülevaade nendega kaasnevatest riskidest.
Kullakangid
Üks emotsionaalselt rahuldustpakkuvamaid viise kulla omamiseks on selle ostmine kangides või müntides. Teil on hea meel seda vaadata ja puudutada, kuid omandiõigusel on ka tõsiseid puudusi, kui teil on rohkem kui natuke. Üks suurimaid puudusi on vajadus kaitsta ja kindlustada füüsilist kulda.
Kasumi teenimiseks sõltuvad füüsilise kulla ostjad täielikult kauba hinna tõusust. See on vastupidine ettevõtte omanikele (nt kullakaevandusettevõte), kus ettevõte suudab toota rohkem kulda ja seega rohkem kasumit, mis suurendab sellesse ärisse tehtavaid investeeringuid.
Kuldkange saate osta mitmel viisil: veebimüüja kaudu või isegi kohaliku edasimüüja või kollektsionääri kaudu. Pandimaja võib ka kulda müüa. Ostmisel pange tähele kulla hetkehinda – praegu turul olevat untsi hinda –, et saaksite teha õiglase tehingu. Võimalik, et soovite teha tehinguid müntide asemel baarides, sest tõenäoliselt maksate mündi kogumisväärtuse, mitte ainult selle kullasisalduse eest.
Riskid
Suurim oht on see, et keegi võib teilt kulla füüsiliselt ära võtta, kui te ei hoia oma valdusi kaitstuna. Suuruselt teine risk tekib siis, kui teil on vaja oma investeerimiskuld maha müüa. Oma osaluste kogu turuväärtuse saamine võib olla keeruline, eriti kui need on mündid ja vajate raha kiiresti. Seega peate võib-olla leppima oma osaluse müümisega palju odavamalt, kui see riigi turul muidu maksta võiks.
Kuldfutuurid
Kullafutuurid on hea viis spekuleerida kulla hinna tõusuga (või langemisega) ja soovi korral võite isegi kulla füüsiliselt tarnida, kuigi füüsiline tarnimine ei motiveeri spekulante.
Futuuride kasutamise suurim eelis kulda investeerimiseks on tohutu finantsvõimendus, mida saate kasutada. Teisisõnu võite suhteliselt väikese raha eest omada palju kullafutuure. Kui kullafutuurid liiguvad teie arvatud suunda, saate väga kiiresti palju raha teenida.
Riskid
Futuurilepingute investorite võimendus vähendab siiski mõlemat pidi. Kui kuld liigub teie vastu, olete sunnitud lepingu säilitamiseks maksma märkimisväärseid rahasummasid (nimetatakse marginaaliks), vastasel juhul sulgeb maakler positsiooni ja jääte kahjumisse. Ehkki futuuriturg võimaldab teil teenida palju raha, võite selle sama kiiresti kaotada.
Üldiselt on futuuriturg mõeldud kogenud investoritele ja teil on vaja maaklerit, kes võimaldab futuuridega kauplemist, ja mitte kõik suuremad maaklerid ei paku seda teenust.
ETF-id
Kui te ei soovi füüsilise kulla omamise ega futuurituru kiire tempo ja marginaalinõuetega tegelemise vaeva, on suurepärane alternatiiv osta börsil kaubeldav fond (ETF), mis jälgib kaupa. Kolme suurima ETF-i hulka kuuluvad SPDR Gold Shares (GLD), iShares Gold Trust (IAU) ja Aberdeen Standard Physical Gold Shares ETF (SGOL). Selliste ETFide eesmärk on olla võrdne kulla hinnaga, millest on lahutatud ETF-i aastane kulumäär.
Teine ETF-i omamise suur eelis väärismetallikangidega võrreldes on see, et seda saab turuhinnaga hõlpsamini sularaha vastu vahetada. Fondiga saate kaubelda igal päeval, kui turg on avatud valitseva hinnaga, täpselt nagu aktsiat müües. Seega on kulla ETF-id füüsilisest kullast likviidsemad ja nendega saab kaubelda mugavalt oma kodus.
Riskid
ETF-id annavad teile positsiooni kulla hinnaga, nii et kui see tõuseb või langeb, peaks fond toimima sarnaselt, miinus jällegi fondi enda maksumus. Nagu aktsiad, võib ka investeerimiskuld mõnikord olla kõikuv. Kuid need ETF-id võimaldavad teil vältida füüsilise kauba omamisega kaasnevaid suurimaid riske: kaitsta oma kulda ja saada oma osaluse eest täisväärtust.
Kaevandusvarud
Teine viis kulla hinna tõusu ärakasutamiseks on omada kulda tootvaid kaevandusettevõtteid.
See võib olla investoritele parim alternatiiv, sest nad saavad kullalt kasu kahel viisil. Esiteks, kui kulla hind tõuseb, tõuseb ka kaevandaja kasum. Teiseks on kaevandajal võime aja jooksul tootmist tõsta, andes kahekordse löögiefekti.
Riskid
Iga kord, kui investeerite üksikutesse aktsiatesse, peate ärist hästi aru saama. Seal on palju tohutult riskantseid kaevureid, nii et peaksite olema selles valdkonnas tõestatud mängija valimisel ettevaatlik. Tõenäoliselt on kõige parem vältida väikeseid kaevureid ja neid, kellel veel tootmist ei ole. Lõpuks, nagu kõik aktsiad, võivad ka kaevandusvarud olla kõikuvad.
ETF-id, mis omavad kaevandusaktsiaid
Kas te ei soovi üksikutesse kullaettevõtetesse palju süveneda? Siis võib ETFi ostmisel olla palju mõtet. Kullakaevurite ETF-id pakuvad teile kokkupuudet turu suurimate kullakaevandajatega. Kuna need fondid on sektoris hajutatud, ei saa te ühegi kaevandaja ebapiisavast tootlusest suurt kahju.
Selle sektori suuremate fondide hulka kuuluvad VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX), VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF (GDXJ) ja iShares MSCI Global Gold Miners ETF (RING). Need fondid pakuvad üksikute kaevurite omamise eeliseid koos mitmekesistamise ohutusega.
Riskid
Kuigi mitmekesine ETF kaitseb teid ühe ettevõtte halva töö eest, ei kaitse see teid millegi eest, mis mõjutab kogu tööstust, näiteks püsivalt madalate kullahindade eest. Ja olge fondi valimisel ettevaatlik: kõik fondid ei ole võrdsed. Mõned fondid on asutanud kaevurid, teistes aga nooremkaevurid, mis on riskantsemad.
Miks investoritele investeerimiskuld meeldib?
Kullal on tõestatud tulemused tootluse, likviidsuse ja madalate korrelatsioonide osas, mistõttu on see väga tõhus mitmekesitaja.
Need omadused on investoritele eriti olulised:
Tootlus: Investeerimiskuld on teatud perioodidel ületanud aktsiaid ja võlakirju, kuigi see ei anna alati neile edu.
Likviidsus: kui ostate teatud tüüpi kullal põhinevaid varasid, saate need hõlpsasti sularahaks konverteerida.
Madalad korrelatsioonid: investeerimiskuld toimib sageli aktsiatest ja võlakirjadest erinevalt, mis tähendab, et kui need tõusevad, võib kuld langeda või vastupidi.
Lisaks pakub kuld muid potentsiaalseid eeliseid:
Mitmekesistamine: kuna investeerimiskuld ei ole üldiselt teiste varadega väga korrelatsioonis, võib see aidata portfelle mitmekesistada, mis tähendab, et üldine portfell on vähem volatiilne.
Väärtuse kaitsmine: investorid taanduvad sageli investeerimiskulla poole, kui nad tajuvad ohte majandusele, muutes selle kaitseinvesteeringuks.
Need on mõned kulla peamistest eelistest, kuid investeering – nagu kõik investeeringud – ei ole riskide ja puudusteta.
Kuigi kuld toimib mõnikord hästi, pole alati selge, millal seda osta. Kuna kuld iseenesest rahavoogu ei tooda, on raske kindlaks teha, millal see odav on. See ei kehti aktsiate puhul, kus ettevõtte tulude põhjal on selgemad signaalid.
Lisaks, kuna investeerimiskuld ei tooda rahavoogu, peavad investorid kullalt kasumi teenimiseks lootma sellele, et keegi teine maksab metalli eest rohkem kui nemad. Seevastu ettevõtte omanikud, näiteks kullakaevandajad, saavad kasu mitte ainult kulla hinna tõusust, vaid ka äritegevuse kasvust. Seega on kullaga investeerimiseks ja võitmiseks mitu võimalust.
- Kihlasõrmused.ee