Kulla müük

Kulla müük

Inimesed on tuhandeid aastaid ihaldanud kulda – ja tänapäeva investorid pole erand. Olenemata sellest, kas kavatsete metalli osta müntide, kangide või kullaga tagatud väärtpaberite kujul, on selle portfelli lisamiseks palju põhjuseid.

Kulda peetakse “turvaliseks varaks”, sest kui muude investeeringute, näiteks aktsiate või kinnisvara hinnad järsult langevad, ei kaota kuld oma väärtust. Tegelikult võib see isegi oluliselt väärtust saada, kui muud investeeringud ebaõnnestuvad, kuna paanikas investorid tormavad midagi turvalisemat ostma.

Veelgi enam, mõned eksperdid peavad kulda ülimaks võimaluseks kaitsta oma sääste hindade tõusu eest, kuna selle väärtus on säilinud sadu aastaid.

Kulla ostmine

Kulda müüakse kahel peamisel viisil: füüsilise kulla ostmine või kullaga seotud aktsiatesse, investeerimisfondidesse või börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETF) investeerimine.

Sõltuvalt teie investeerimisstrateegiast, teadmistest ja riskitasemest, mida olete nõus võtma, võite investeerida ükskõik millisesse allolevatest valikutest.

Kullakangid

Väärismetallikang on kõrge puhtusastmega füüsiline kuld – tavaliselt valuplokkide, kangide, müntide või ümmarguste kujul. 

Väärismetallikangide väärtus tuleneb pigem väärismetalli sisaldusest kui metalli vormist. Saate osta erineva kaaluga kullakange – alates kõigest grammist, mis maksab vähem kui 100 eurot.

Investeerimiskvaliteediga kullakangid on 99,5% (995) puhtast kullast, mis on rahvusvaheline standard. Õiguspärased kangid on varustatud tootja nime, puhtuse ja kaaluga.

Kullakangide müük 

Kuldkange müüvad ja saadavad teile tavaliselt kulla online-jaemüüjad. Need jaemüüjad pakuvad sõjaväelastele ja hulgiostmisel sageli allahindlusi. Müüjad hindavad tavaliselt füüsilise kulla hinda, nii et maksate tõenäoliselt tegelikust väärtusest rohkem.

Mõned jaemüüjad peavad rohkem kui 100 kullakangi (või 500 kuldmündi) ostmist hulgiostuks, kuid see sõltub suuresti müüjast.

Kuldehete müük

Kuldehteid ostes pidage meeles, et teie makstav hind on seotud ehete viimistluse tasemega ja selles sisalduva kulla kogus on vaid protsent (karaat) selle kogukaalust. Tegelikult tähendab see, et maksate vähema kulla eest rohkem raha.

Näiteks on Eestis kõige levinum ehetes kasutatav kullatüüp 14K kuld, mis on toodetud 58,3% puhtast kullast ja 41,7% muudest metallidest nagu vask ja hõbe. Teised tavalised kullasegud on 18K ja 22K.

Mõned juveelikaupmehed astuvad samme, et veenda kliente, et nende kuld ei pärine relvastatud konfliktipiirkondadest. Neid tükke müüakse sageli siltidega “eetiline” või “jätkusuutlik”. 

Kulla ETF-id

Kulla ETF-id omavad teie nimel füüsilist kulda. Teisisõnu, ETF võib omada kulda Londoni varahoidlas, kuid võite istuda Eestis ja seda ETF-i oma diivanilt osta või müüa.

Ehkki soovite tõenäoliselt osta ETF-e, mis tegelikult omavad füüsilist kulda, on fonde, mis investeerivad kullatööstuse ettevõtetesse, sageli kas kullakaevanduste aktsiatesse või kulla voogesituse ettevõtteid, mis rahastavad kullakaevureid.

Kulla investeerimisfondid

Kulla investeerimisfondid, mis koondavad raha mitmelt investorilt ja haldavad seda teie nimel, investeerivad tavaliselt kullakaevandus- või rafineerimisettevõtete aktsiatesse, kuigi mõnel on ka väikeses koguses väärismetallikange.

Investeerimisfondide tasud kipuvad olema kõrgemad kui ETF-idel, kuna neid juhitakse tavaliselt aktiivselt, mis tähendab, et seal on fondijuht või inimeste meeskond, kes viib läbi uuringuid, analüüsib võimalikke investeeringuid ja teeb seejärel fondi investeerimisotsuseid.

 

Kullakaevanduse aktsiad

Selle asemel, et investeerida investeerimisfondi, võite osta ka otse kullakaevandusettevõtete aktsiaid (mida sageli nimetatakse kullaaktsiateks). 

Kulla futuurilepingud

Kullafutuurid on enamasti mõeldud professionaalidele, mitte algajatele investoritele. Kullafutuurilepingud on kahe poole vahelised kokkulepped teatud koguse kullaga kaubelda kindlaksmääratud hinnaga tulevikus. Lepingu “arveldamisel” või tähtaja saabumisel annab müüja kulla ostjale ja nõuab kokkulepitud hinna sisse.

Lepinguid (mille väärtust saab arveldada ka sularahas) saab kaubelda spekulantide vahel, kes loodavad raha teenida panustades, et kulla väärtus tõuseb (või väheneb) enne arvelduskuupäeva. 

Futuurbörsid nõuavad tavaliselt, et kauplejad panustaksid futuurilepingu ostmiseks (või müümiseks) vaid väikese osa lepingu koguväärtusest. Kui aga leping langeb (või tõuseb), võib börs nõuda lühikese etteteatamisega lisatagatist. See futuuridega kauplemise funktsioon võimaldab kaotada rohkem kui teie investeeringu algsumma – isegi enne lepingu arvelduskuupäeva – ja muudab futuuridega kauplemise enamiku algajate investorite jaoks liiga ohtlikuks.

Kust saab kulda osta?

Füüsilise kulla müük toimub jaemüüjate, aga ka pandi- ja juveelipoodide kaudu. Pange tähele, et selle ostmine juveelipoodidest ja pandimajadest võib olla riskantsem, kuna see võib lõppeda madalama karaadiga kullaga.

Saate osta kullaga tagatud väärtpabereid, nagu ETF-id ja futuurid, oma tüüpilise maakleri kaudu.