
Mis mõjutab hõbeda hinda?
Juba selle klassifikatsiooni järgi “väärismetalliks” kuulub hõbe väikesesse väärtuslike kaupade rühma, kuhu kuuluvad kuld, plaatina ja pallaadium. See ilus valge metall on oma ainulaadsete omaduste ja suhtelise vähesuse tõttu alati nõutud olnud. Kuigi nõudlus hõbeda järele on olnud püsiv, võivad hinnad sageli kõikuda. Järgnevalt on toodud 10 tegurit, mis mõjutavad hõbeda hinna muutusi.
Mis juhib hõbeda hindu?
Hõbeda hinnasuundumuste mõistmine nõuab mitmete erinevate tegurite hoolikat uurimist. Mõned neist turudünaamikast töötavad üksteisele vastu, muutes hõbeda hinna uurimise keerulisemaks. Näiteks kui tootmiskulud jõuavad teatud tasemeni, tähendab iga nendest kuludest madalam turuhind vähem kaevandamist ja tarnimist. Teisest küljest toetavad kõrgemad hõbeda hinnad kallimat kaevandamist ja tootmist, suurendades pakkumist.
Allpool võtame lühidalt kokku hinnategurid, mida tõsised analüütikud ja haritud hõbeda investorid hindavad hõbeda ostu- või müügiotsuste tegemisel. Loomulikult loovad kõik need tegurid ulatuslikke uuringuid, nagu ka nende omavahelised seosed. Nende turumuutjate tundmine aitab teil aga paremini mõista, miks turg tõusevad või langevad.
Pidage meeles, et kuigi mõni tegur võib teatud ajahetkel erilist tähelepanu pöörata, on oluline neid kõiki kontekstis arvesse võtta, et mõista nii lühiajalisi hinnaliikumisi kui ka pikaajalisi suundumusi.
Pakkumine ja nõudlus
Hõbeda pakkumise ja nõudluse võrrand on üks põhjus, miks metall on nii väärtuslik: pakkumine on piiratud, kuid nõudlus püsib. Turgude peamine majanduslik fakt on aga see, et igasugune pakkumise või nõudluse tajutav või tegelik suurenemine või vähenemine muudab hindu, sageli muutuste endaga ebaproportsionaalselt. Näiteks kui streik katkestab kaevandamise suurtootja juures, võivad hõbeda hinnad lühiajaliselt tõusta. Samuti tekitab teade hõbeda uuest kasutusviisist, näiteks päikesepaneelides, suuremat ostmist ja hinnatõususurvet.
Hõbeda jäägid
Ühel hetkel kulutas fotograafia oma valgustundlike omaduste tõttu tohutul hulgal hõbedat. Kuna selles valdkonnas on domineerima hakanud mittehõbedane fotograafia, on nõudlus väiksem. Samuti on olnud väga suur varu fotofilme, mis on hõbedasisalduse tõttu taaskasutatud.
Teine võimalus, kuidas see tegur välja mängib, on see, et hindade tõus toob kaasa rohkem olemasolevaid hõbeehteid, münte ja muid tooteid, mida müüakse ja sulatatakse, et täiendada hõbeda turupakkumist.
Väärib märkimist, et Hõbeda Instituudi uuringud näitavad, et suur osa kergesti ligipääsetavatest hõbeda- ja vanametallivarudest on ammendatud kaupade tänapäevaste hõbedahindade juures.
Tehnoloogia
Nagu märgiti kiletehnoloogia muutusega, mõjutavad hõbeda hinda otseselt ja kaudselt olemasolevad ja uued tehnoloogiad. Paljud neist hõbeda uutest kasutusviisidest kasutavad ära ainult selle metalli füüsikalisi omadusi, muutes selle peaaegu asendamatuks.
Sellele vaidleb vastu tõsiasi, et uus tehnoloogia aitab tegelikult asendada hõbedat igapäevasemates rakendustes. Näiteks uut tüüpi alumiiniumsulamid on mõne odava peegli vastuvõetavad asendused. Sama kehtib ka roostevabast terasest söögiriistade tavalise kasutamise kohta paljudes majapidamistes, mitte traditsiooniliste hõbeesemete kohta.
Sellegipoolest on uued nõudmised päikeseenergia süsteemide ja paljude roheliste rakenduste osas, mis muudavad tehnoloogia üldiselt hõbeda nõudluse ja hindade tõusuks.
Majandustrendid
Majanduslikult headel aegadel kulutavad inimesed palju raha ehetele ja väärismetalle, näiteks hõbedat sisaldavatele esemetele. Samuti, kui sissetulekud stagneeruvad või vähenevad, lükatakse sellised ostud sageli esimesena edasi. Selle nõudlussegmendi peamiseks näitajaks peetakse arenevate turgude kasvu ja majanduse seisundit.
Kuid isegi rasketel majandusaegadel on sageli nõudlus luksustoodete, sealhulgas kellade ja peente ehete järele. Aruanded selle kõrgetasemelise nõudluse valdkonna suundumuste kohta näitavad sageli üldist majanduslikku suundumust, mis mõjutab hõbeda hinda.
Riiklikud ja ülemaailmsed majandustrendid
Hõbedat koos kullaga peetakse turvaliseks investeeringuks. See tähendab, et majandusliku ebakindluse korral säilitab hõbe oma väärtuse ja ostujõu paremini kui pabervaluuta ja teatud muud varad. Kui need majandusprobleemid muutuvad täielikuks kriisiks, on hõbeda ja muude väärismetallide hindades üldiselt märkimisväärne surve.
Selle probleemi teine pool on see, et tugev ja elav majandus võib vähendada investorite ja teiste ostjate nõudlust hõbeda järele. Kuigi see aktiivne majandus tekitab tööstus- ja juveelirakendustes suuremat nõudlust hõbeda järele, ei maksa see dividende ega teeni intressitulu.
Inflatsioon
Enamik analüütikuid, majandusteadlasi ja investoreid mõistab portfelli väärtuse inflatsiooni salakavalat olemust. See hõlmab isegi nominaalset inflatsiooni pika aja jooksul. Teisest küljest peetakse hõbedat ajalooliselt suureks kaitseks selle inflatsiooni vastu. Inflatsioon kahandab pabervaluuta väärtust ja hõbe võib pakkuda kaitset selliste ostujõu vähenemise eest.
Dollari tugevus
Maailma juhtiva valuutana on USA dollaril hõbeda hinnaga üldiselt pöördvõrdeline seos. Hõbeda turuosalised on näinud tugevat dollarit, mis on avaldanud survet hõbeda hinnale. Samal ajal jälgivad paljud arukad investorid aegu, mil dollar on tugev, et oma osalust keskmiselt vähendada, leides oma ostudele soodsaid hindu.
Kullahinnad
Kuigi kulla hõbeda suhte tegelik tähtsus on intensiivse arutelu objektiks, on kulla ja hõbeda hinna vahel ajalooline seos. Üldiselt, kui kulla hind liigub üles või alla, järgnevad hõbeda hinnad. Mõned spetsialistid kauplevad GSR-i alusel, hõbeda ostmine või müümine on kulla praeguse hinnaga võrreldes kallis või odav.
Intressimäärad
Eespool lühidalt mainitud intressimäärade tase näitab üldist turuseisundit. Kuna investeeringuid hõbedasse ei tehta jooksva tootluse saamiseks, valivad mõned investorid hõbedaosaluste pikaajalise kallinemise asemel intressimaksed. Seetõttu on hõbeda turuhindadel üldiselt pöördvõrdeline seos intressimäärade tasemega, sarnaselt dollari tugevusega.
Valitsuse poliitika
Kuna hõbedaturge on vahetusvahendina kasutatud pikka aega, mõjutab see jätkuvalt valitsuse tegevust ja poliitikat. Näiteks kui kuld pälvib suurema osa tähelepanu reservina, siis keskpangad üle maailma ostavad ja müüvad hõbemetalli. Riiklikud rahapajad, nagu USA rahapada, tarbivad suure osa maailma hõbedavarust, valmistades nii väärismetallikangide kui ka numismaatilise kvaliteediga münte.
- Kihlasõrmused.ee