Ripatsid

Ripats, ehetes on, käevõru, kõrvarõnga või eriti kaelakee külge riputatud ornament. Ripatsid on tuletatud primitiivsest tavast kanda amulette või talismane kaelas. Praktika pärineb kiviajast, mil ripatsid koosnesid sellistest esemetest nagu hambad, kivid ja kestad.
Ripatsid on üks vanimaid registreeritud kehakaunistuste liike. Kasutati kivi, karpe, keraamikat ja kergesti riknevaid materjale. Muistsed egiptlased kandsid tavaliselt ripatseid, millest mõned olid hieroglüüfikujulised.
Ripatsil võib olla mitu funktsiooni, mida saab kombineerida:
- Auhind
- Identifitseerimine (nt religioossed sümbolid, seksuaalsümbolid)
- Ornamentatsioon
- Esinemine (nt juveelid).
- Kaitse (nt amuletid, religioossed sümbolid)
- Enesekinnitus (nt initsiaalid, nimed)
- Paljude spetsiaalsete ripatsite tüüpide hulka kuuluvad medaljonid, mis avanevad sageli pildi paljastamiseks, ja pendlid, mis ripuvad suuremate metallesemete küljes.
Vana-Egiptus
Vana-Egiptuse vaaraod kandsid ripatseid, mis olid mõnikord tohutute mõõtmetega, kandes tavaliselt mälestus- või soodsaid stseene, kus suverääni jumalikustati. Teised ripatsid olid kärbeste, tiibadega skarabeuse, raisakotkaste, jumal Horuse silma, pistriku ja püha madude kujulised. Varajase kuldripatsi suurepärane näide on kahest kokku pandud sarvest, mis leiti Mükeenest ja pärinevad 17. sajandist e.m.a. Etruski ripatsid olid kaunistatud spindlite ja silindritega, figuuridega või inimpeade kujuga. Kreeka ja hellenistlikud ripatsid moodustasid tavaliselt kogu kaelakee. Bula kujulised ripatsid on Rooma kaelakeedes sagedased, kuid leidub ka näiteid kameedest, sügavtrükiplaatidest ja ripatsidena paigaldatud kuldmüntidest.
Keskaeg
Keskajal olid iseloomulikud juveelid reliikvia ehk pühendus, ripats ja rist, mis olid emailitud religioossete teemadega ja mis olid sageli asetatud arhitektuursesse raami. Karl Suurele kuulunud üks kuulsamaid varajasi ripats-relikviariaid sisaldas kullaga kaetud safiiri all tõelise risti säilmeid ja okaskrooni. 14. sajandil oli aadlikel kombeks kanda ripatsidega kaelakeesid, millel olid heraldilised teemad; naiste kantud ripatsid kujutasid üldiselt sentimentaalseid subjekte.
16. sajand
16. sajandi alguses muutusid ripatsid pigem dekoratiivseteks kui religioosseteks esemeteks. Renessansiajastu kunstnikud lõid arvukalt kauneid kõrge reljeefiga modelleeritud riste ja figuurseid ripatseid, millel on kujutatud paljusid objekte, nagu näkid, tritoonid, loomad ja laevad ning mütoloogilised ja religioossed stseenid. Sageli kasutati barokkpärlite ebakorrapäraseid kujusid ja kohandati neid inimeste või loomade kehade jaoks, kelle näod ja jäsemed olid kullast modelleeritud ja emailitud.
Barokiperioodil pöörduti ripatsite puhul tagasi graveeritud kujundite ning sügav- ja kameelõike juurde, mis raamiti kalliskive sisaldavate geomeetriliste dekoratiivkujundustega ning hiljem peamiselt teemantidest, rubiinidest, smaragdidest ja pärlitest tehtud paelte ja lillekujunduste juurde. Sellised ripatsid olid populaarsed kuni 18. sajandi lõpuni.
Empire stiil ei omistanud ripatsitele suurt tähtsust ja enamik haruldasi näiteid koosnevad kamee medaljonidest. 19. sajandil lõi juugendstiilis koolkond armsa esteetilise joonega ripatsid, milles levinumad motiivid olid naiste figuurid ja profiilid, liblikad, paabulinnud, putukad ja lilled.
Ripatsite tüübid
Amulett
Kuigi amulette on olemas mitmel kujul, on kõige levinum ripatsi kujul kantav amulett, mida kantakse kaelas või käes või jalas. Need on esemed, millel arvatakse olevat maagiline või vaimne jõud, et kaitsta kandjat ohtude eest või hajutada kurja mõju.
Talisman
Sarnaselt amuletiga on talisman objekt, millel arvatakse olevat üleloomulikud omadused. Kuigi amulett on rangelt kaitseobjekt, on talisman mõeldud kandjale erilisi eeliseid või võimeid andma.
Avatav ripats
Medaljon on väike objekt, mis avaneb, et paljastada ruum, mis on mõeldud väikese objekti, tavaliselt foto või juuste lokkide hoidmiseks. Tavaliselt on need kaelakee küljes rippuva ripatsina, kuigi mõnikord riputatakse need ka käevõru külge.
Medaljon
Medaljon on enamasti mündikujuline metallitükk, mida kantakse ripatsina kaelas või kinnitatakse rõivaste külge. Tavaliselt antakse neid auhindade, tunnustuste või usuõnnistustena.
Funktsionaalsed ripatsid
Reisija päikesekella ripats (kaasaskantav astronoomiliste rõngaste vorm) eristas aega päikesest.
Ripatsidena kantavate tööriistade hulka kuuluvad maoori pounamu ripatsid. Ripatsina saab valmistada ka karjasevilesid, bosunivilesid ja okariine. Ripatsitena valmistati kaasaskantavaid astronoomilisi ja navigatsiooniriistu.
21. sajandi esimesel kümnendil hakkasid juveliirid USB-mälupulki ripatsidesse lisama.
Moodsad ripatsid
Moeripatsite hulka kuulub väike loominguline tükk, mis on sageli valmistatud vääris- või mittevääriskividest ja metallidest, nagu teemandid või pärlid, mis ripuvad vabalt keti või kaelakee küljes. Tavaliselt kantakse neid rõivaesemetena või moekaunistustena.
- Kihlasõrmused.ee