
Kuldsõrmused
Milliseid kuldsõrmuseid tehakse?
Kuldsõrmuste hinnad
Kuidas osta kuldsõrmust?
Kuldsõrmuseid saate osta nii kohapealt, minnes mõnda juveelipoodi, kui ka mugavalt e-poest. Juveeliäride eelis on, et saate kohapeal sõrmuseid proovida ning vaadata, kas see teile ka tõeliselt meeldib. Kui te olete juba ostnud mitmeid sõrmuseid ning teate oma kindlat sõrme suurust, sobib teile vabalt ka kuldsõrmuse e-poest ostmine. Eestis on e-poodidest esemete ostmisel kliendil õigus toode tagastada teatud aja jooksul, seega saate alati sõrmuse mittesobivusel saata toote tagasi poodi, et see näiteks välja vahetada, või oma raha tagasi küsida (e-poodidel on erinevad kasutaja- ning tagastustingimused ning need tasub alati ennem ostmist läbi vaadata).
Milline karaat peaks olema minu kuldsõrmusel?
Kullakaraat on arv, mis ütleb teile, mitu osa on ehtes puhast kulda kokku 24 osast. Näiteks 10-karaadised kuldsõrmused sisaldavad ligikaudu 42% kulda (10 jagatud 24-ga) ja ülejäänud on muud metallid nagu tsink, nikkel jne.
Nagu võite arvata, on kõrgema karaadiga kuld kallim, kuna see on puhtam, seega arvestage karaadi valimisel hinda.
Siiski on veel üks tegur, mis mõnikord tähelepanuta jäetakse: vastupidavus. Kuna puhas kuld on väga pehme, siis mida madalam on teie kuldsõrmuse karaat, seda kõvem ja vastupidavam see on.
Siin on mõned lihtsad reeglid, mis aitavad teil otsustada, millal peaksite valima kõrgema või madalama karaati:
Madala karaatidega kullast sõrmused (nt 10k või 14k) sobivad igapäevaseks kandmiseks, kuna neid on raskem kriimustada ja neid tuleb harvemini poleerida.
Lisaks ei paindu ega purune madala karaadisisaldusega kullast valmistatud sõrmuseosad nii kergesti kui puhtamast kullast valmistatud sõrmuseosad.
Kõrge karaadiga kullast sõrmused (nt 18k, 20k või 22k) on hea valik esemete jaoks, mida te sageli ei kanna. Need näevad kollasemad välja kui madala karaadiga sõrmused, kuid kriimustuvad ka kergemini.
Ka puhtamast kullast valmistatud sõrmused kuluvad kiiremini ja nende osad on kergemini purunevad.
Kas kuldsõrmus sisaldab niklit?
Nikkel on metall, mida tavaliselt lisatakse kullasulamitele. Selle probleemiks on see, et see võib nikli suhtes allergilistel inimestel põhjustada nahalööbeid.
Kui teil on selline allergia, ärge ostke 10k kuldsõrmuseid, kuna nikli kontsentratsioon neis võib olla teie jaoks liiga kõrge. 14k kuldsõrmused võivad olla parem valik, kuid mõnikord võivad need olla probleemsed ka allergikutele.
Asi pole selles, et puhtamast kullast sõrmused ei võiks sisaldada niklit, kuid selle kontsentratsioon kõrgemas karaatses kullas on tavaliselt liiga madal, et põhjustada allergia sümptomeid.
Millest peaks sõrmuseseade valmistatud olema?
Kui teie kuldsõrmuse sees on vääriskivi, veenduge, et teate, millest see seade on valmistatud. See on eriti oluline harudega seadistuste puhul, kus kive hoiavad paigal pisikesed postid.
Kui need harud on valmistatud kollasest kullast, kuluvad need metalli pehmuse tõttu kiiresti ning kui üks või mitu kulunud haru painduvad või purunevad, võite oma kalliskivist ilma jääda.
On palju parem, kui teie sõrmuse harud on valmistatud vastupidavamast metallist, näiteks plaatinast (kui saate seda endale lubada). Teine hea valik on valge kuld: see on kaetud roodiumkattega, mis muudab selle vastupidavamaks ja vähem tõenäoliseks, et see paindub.
Kas sõrmus peaks olema täiskuldne või kullatud?
Kõik kuldsõrmused ei ole üleni kullast – mõned on lihtsalt selle kihiga kaetud ja katte all on muid metalle.
Sellised kullatud sõrmused on tavaliselt odavamad kui täiskullad. Kuid plaat kulub aja jooksul, olenevalt sellest, kui sageli te sõrmust kannate.
Üldiselt kaaluge kullatud sõrmuse ostmist ainult siis, kui kavatsete seda aeg-ajalt kanda; vastasel juhul ei kesta plaat kaua. Kui olete nikli suhtes allergiline, veenduge, et alusmaterjal seda ei sisaldaks, või jätke kullatud esemed üldse ostmata.
Sõrmuste puhul, mida kannate sagedamini, kasutage täiskullast rõngaid: see on pikas perspektiivis vastupidavam.
Mõelge rõngaskehale
Kui vaatate kuldsõrmust, mida võiksite osta, võtke kindlasti arvesse ka selle korpuse tugevust.
Sõrmuse riba ei tohiks olla liiga õhuke – kui on, läheb see kandes kergesti veelgi õhemaks ja ühel hetkel läheb see tõenäoliselt katki.
Kuna kuld on pehme metall, mis kulub kergesti, vali sõrmus, mis on piisavalt paks, et see umbes aasta pärast ei painduks ega puruneks.
Kasutatud kuldsõrmused
Lisaks uutele kuldsõrmustele, on ka palju erinevaid Lombard ärisid ning pandimaju, kust saate osta kasutatud kuldsõrmuseid (aga ka muid kuldehteid). Kuna kulla hind on viimaste aastatega tõusnud, on need kes investeerinud kuldehetesse ka võitnud, kuna sellisel juhul kasvab enamasti ka kuldehete väärtus.
- Kihlasõrmused.ee